Baymak Kombi Çeşitleri Nelerdir

Kombi Servisi ve Daha Fazlası

Baymak adı altında mevcut olan Hermetik, Yoğuşmalı ve Bacalı kombiler bulunmaktadır. Bu 3 çeşit kombiler hakkındaki detaylı bilgiler ve çeşitlerine göre kombinin çalışma sistemi aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Baymak Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Baymak Hermetik Kombi

Baymak kombi çeşitleri arasında en çok tercih edilenidir. Özellikleri gereği kullanıcılar daha çok kullanır. Baymak hermetik kombilerde baca olmaz. Dışarı uzanan hava akım borusu olur. Baymak hermetik kombi de bu hava akım borusu ile hava akışını sağlar. Özellikle de fan olması daha çok kullanılır durumda olmasına etmen olmuştur. Düşünüldüğü zaman bir kombide fan var ise atık gaz sistemi fan ile sağlanır. Fan olunca onun bekçisi olan prosestat da mutlaka bulunur. Bu parçalar kendi içinde görev alır ve anakarttan aldıkları emir ile görevlerini yerine getirir.

Baymak hermetik kombi nasıl çalışır?

Baymak hermetik kombilerde çalışmak için gereken temiz hava fan ile dışarıdan alınır. Prosestat atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını kontrol ederek fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını anakarta bildirir ve anakarttan aldıkları emir ile çalışma yaparlar. Cihaz bu şekilde şebekeden de aldığı gaz ile brülörde yanma oluşturur ve cihaz ateşleyerek çalışma yapar.

Baymak Bacalı Kombi

Baymak bacalı kombiler günümüzde daha az tercih edilen kombi çeşitlerinden biridir. Özellikleri gereği pek tercih edilmez ya da kullanılmaz diyebiliriz. Baymak bacalı kombiler baca yardımı ile çalışmaktadır. Bu sebeple kullanımız azdır. Çünkü günümüzde bina baca kanalı bulunan bina sayısı azdır. Piyasada da bacalı kombi üretimi azaldığı hatta durma noktasına kadar geldiği için bacalı kombi kullanımı azdır diyebiliriz. Bacalı kombilerde bina bacasına bağlı daireler içinde baca kanalları yer alır. Bacası bu kanala verilir ve cihaz bu şekilde çalıştırılır. Baymak bacalı kombilerde temiz hava dışarıdan değil ortam içinden alınır. Bu nedenle her koşulda ortam havasının olması gerekir. Ortam havasız kalır ise bacalı kombi çalışacak havayı bulamaz. Bir de bina bacasına bağlı olarak çalıştığı için mutlaka bacanın iyi çekmesi gerekmektedir. Baca yeterli şekilde çekmez ise atık gaz gönderimi sağlanamaz. Atık gaz ortam içine sızarak kullanıcı olarak sizlere sağlık problemleri yaşattırabilir. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekir. Baca temizliği sürekli yaptırılmalı kombi bakımı da ihmal edilmemelidir.

Baymak bacalı kombi nasıl çalışır?

Bina bacasına bağlantısı yapıldıktan sonra çalışmak için temiz havayı ortamdan alır. Ortamın havalandırılması ya da sürekli havadar olması şarttır. Aksi durumda çalışma olmaz. Ortam havası ile çalışan bacalı kombiler atık gazı baca sistemi ile dışarı gönderir. Bu durumda baca iyi çekmelidir ki atık gaz sağlıklı bir şekilde gönderilebilsin. Aksi durumda ortama sızarsa büyük sağlık sorunları yaşarsınız. Bacalı kombilerde baca sensörü yer alır. Baca sensörü atık gaz sistemini denetler ve bir sorun olduğunda bunu karta bildirerek cihazın çalışmasını durdurur. Cihaz da atık gaz sistem sorunu verir. Ekranda modele bağlı hava akış sorunu belirir. Bu durumda baca tıkalı ya da baca sensöründe arıza var denilebilir. Cihazı kullanmadan servisi aramanız gerekir.

Baymak Yoğuşmalı Kombi

Günümüzde daha büyük dairelerde kullanılan kombi çeşitlerinden biridir. Baymak yoğuşmalı kombiler diğer çeşitlerine göre daha büyüktür. Kapasite açısından da farklıdır. Daha büyük alanları ısıtabilmek amacı ile üretilmiştir. Genelde montaj yeri balkon ya da mutfaklardır. Hermetik kombilerde olduğu gibi fan bulunur ve hava akışı bu şekilde sağlanır. Bacalı kombiler gibi bina bacasına bağlı çalışmaz. Diğer Baymak kombi çeşitlerinden farkı yoğuşma giderinin olmasıdır. Aynı zamanda cihazın çalışması sonrasında oluşan su buharını kendi enerjisine katar. Bunun için ekstra bir enerji harcamaz. Kullanıcı da bu sayede tasarrufu yaşamış olur. 160 m2 üstünde olan dairelerde kullanılabilir.

Baymak yoğuşmalı kombi nasıl çalışır?

Baymak yoğuşmalı kombiler çalışmak için gereken temiz havayı hava akım borusu ve fan yardımı ile dışarıdan alır. Sonrasında prosestat fandan atık gaz sisteminde sorun olmadığına dair pozitif basınç alır. Bunu karta bildirir ve cihaz çalışmaya başlar. Yani ateşleme sisteminde ya da cihazın ilk çalışmasında etkili olan parça fandır. Cihaz çalışmaya başlar hangi konuma getirilir ise o konumda çalışmasına devam eder. Çalışma sistemi hemen hemen Hermetik tip kombi çeşidine benzemektedir.   Yazımızda Baymak Kombi Çeşitleri hakkındaki bilgilere yer verdik. Metni incelediğinizde konu hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.