Soğutma Döngüsü Nedir

Kombi Servisi ve Daha Fazlası

Baymak klimaların çalışma sistemi buzdolabı gibidir. Benzer özellikte soğutma işlevi sağlamaktadır. Soğutucu gaz sisteminin içinde akar ve hal değişir. Soğutma döngüsü adı verilen sistem de 4 aşama bulunur. 

Soğutma Döngüsü Nedir?

  1. Baymak klimanın kalbi soğutucu gaz sistemi içinde dolaşmakta olan kompresördür. Kompresörün öncesinde soğutucu gaz alçak basınçta olur. Kompresör sayesinde gaz basıncında artma olur ve ısınma ile kondansatörden geçer.
  2. Kondansatörde sıcak ve basınçlı gaz ısısını dış ortama verir. Bu sayede soğutulmuş yüksek basınçlı sıvı durumuna gelir.
  3. Yüksek basınçta olan sıvı genişletme valfinden geçer. Bu nedenle de basınçta düşme meydana gelir. Sıcaklık derecesi soğutulan alanın sıcaklığından aşağı düşer. Bunun sonrasında da soğuk düşük basınçta soğutucu sıvı olur.
  4. Düşük basınçta olan soğutucu gaz buharlaşma ile içerdeki havanın sıcaklığını absorbe ettiği için evaporatöre gider. Bu nedenle de düşük basınçlı gaz haline gelir. Gaz ise kompresöre döner ve bu sayede döngü yeniden başlar. Isı pompası yani HEAT PUMP sisteminde döngü ters çevrilir.