Klimayı Tasarruflu Kullanma Yöntemleri

Kombi Servisi ve Daha Fazlası

Baymak klima kullanırken yüksek gelen elektrik faturalarına dur demek veya tutarı en düşüğe çekmek için aşağıda belirttiğimiz yöntemleri önemsemeli ve uygulamalısınız.

Baymak Klimayı Tasarruflu Kullanma Yöntemleri

  1. Baymak klima ayarını doğru şekilde yapın. Ortam sıcaklığına göre bir ayar belirleyin. Ne çok soğuk ne de çok sıcak değerlerde çalıştırmayın. Bu yakıt tüketimini artırır. Normal olan şartlarda ortam sıcaklık ayarı 22°-27° arası iyidir.
  2. Baymak klima filtresini vakti geldiğinde (2 haftada bir kez) mutlaka temizleyin. Filtrenin temizlenmemesi durumu zamanla soğutma ve ısıtma performansının düşmesine neden olur. Bu da fazladan yakıt tüketimi demektir. Yok yere sarfiyat yaşamamak adına filtre temizliğine özen gösterin.
  3. Baymak klimanın çalıştığı ortamda kapı ve pencerenin açık olmadığından emin olun, açıksa da mutlaka kapatın. Çünkü bu durumda ortamı beklediğiniz şekilde ısıtmayacak ya da soğutmayacaktır. Yok yere çalıştırmış gibi olursunuz ki bu da ekstradan yakıt tüketimi demektir.
  4. Baymak klima soğutma modunda çalıştırıldığında perdeleri kapalı tutarak güneş ışınlarının gelmesini engelleyin. Güneş ışınları ortamı ısıtacaktır bu durumda klima da beklediğiniz soğutmayı yapamayarak yok yere yakıt tüketecektir.
  5. Baymak klima soğutma modunda çalıştırıldığında hava panel kanatçıkları yukarı doğru olmalıdır. Isıtma modunda ise kanatçıkların yönü aşağı doğru olmalıdır. Bu yönü klima kumandası ile doğru şekilde ayarlarsanız eğer beklediğiniz sonucu alırsınız ve klimanız da yok yere yakıt tüketimi yapmamış olur.
  6. Baymak klimanın iç ve dış ünite arasında kalan bakır boru mesafesinin iyi ayarlanmış olması gerekir. 3 m den az olmaması gerekir. Ayrıca mümkün olduğunda yatay ve düz yapılması gerekmektedir. Bu klimanın performansını yükseltir ve bu sebeple yakıt tüketimi de azalmış olur.
  7. Baymak klimanın bakımlarını mutlaka yaptırın. Bakım denilen uygulama yalnızca temizlik demek değildir. Ayrıca oluşabilecek arızaların da tespit edilmesidir. Bakımları ihmal edilmeyen ve düzenli şekilde yapılan klimalar daha uzun süre istenen verimde çalışma yapar. Bu da sizlere her koşulda tasarruf olarak geri döner. Bakımları işin uzmanına yaptırmayı ihmal etmeyin. Senede iki kez olmak şartı ile mutlaka yaptırın.
  8. Baymak klimanın çalışma sırasında önünün açık olmasına özen gösterin. Önü açık olur ise beklenen randımanı sağlar bu da size tasarruf olarak geri döner. Aksi durumda yani önü kapalı olduğunda üfleme yapar fakat ortamı ısıtma ve soğutmada yeterli olmaz.