Klima Kullanımında Dikkat Edilecekler

Kombi Servisi ve Daha Fazlası

Baymak klima kullanımında dikkat edilecekler nelerdir? Baymak klimayı doğru kullanım kullanmadığınızı öğrenmek için sayfamızı inceleyiniz.

Baymak Klima Kullanımında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

  • Hava koşullarına göre uygun sıcaklık belirlemelisiniz

Çok yüksek ya da düşük sıcaklık sağlık açısından da uygun olmamaktadır. Ayrıca olabildiğinden fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. Bu sebeple de ayarladığınız ısı derecesini hava ve ortam koşullarına göre belirlemelisiniz.

  • 2 haftada bir hava filtresini temizlemelisiniz

Hava filtresi kullanıma bağlı olarak tıkanabilmektedir. Tıkandığı zaman Baymak klimanın performansı düşer ve fazla yakıt tüketimi olur. Bu nedenle de daha konforlu kullanım sağlamak adına hava filtresini 2 haftada bir olmak koşulu ile temizlemelisiniz.

  • Baymak klimayı güneş ışınlarından ve cereyandan korumalısınız

Baymak klima özellikle de soğutma modunda çalıştırıldığında güneş ışınları engellenmelidir. Güneş gelen yerler perde ile kapatılmalıdır. Bu şekilde beklediğiniz sonucu alarak tasarrufu yaşayabilirsiniz. Kapı ve pencereleri de mutlaka kapatmanızı öneririz. Bu sayede soğutma ya da ısıtma modunda daha sağlıklı sonuç elde edebileceksiniz.

  • Hava akış yönünü iyi ayarlamalısınız

Baymak klimanın hava üflemesi için hava akış yönünün iyi ayarlanması gerekmektedir. İdeal hava sıcaklığını ayarladıktan sonra hava akış kanatlarını aşağı-yukarı, sağ-sol olarak iyi şekilde ayarlayın.  Bu sayede hava akışı doğru yönde olacak ve klima beklediğiniz şekilde ısıtma-soğutma yapacaktır.

  • Baymak klimayı gerek duymadıkça çalıştırmayın

Baymak klimayı yalnızca gerek duyduğunuzda çalıştırın ki yok yere yakıt tüketimi yapmasın. Sürekli çalıştırmak tasarruf yaşamak değil aksine sarfiyat elde etmek demektir. Bu sebeple de evde olmadığınız zamanlarda gerekmedikçe çalıştırmamaya gayret edin. Zaman ayarlamasını da yalnızca ihtiyaç kalındığında kullanın.

  • Yaz döneminde soğutmada kullanıldığında ortam içinde ısıtıcı bulundurmayın

Aksi taktirde Baymak klima beklediğiniz soğutmayı yapamayacaktır. Bu da sizle her zaman fazladan yakıt tüketimi olarak geri dönecektir. Ortam ısısına göre ayarlama yapın ve soğutma modunda iken ortam içinde ısıtma cihazı ya da ısıtıcı olmamasına özen gösterin. Bu şekilde beklediğiniz sonucu alarak tasarrufu yaşayabileceksiniz.

  • Baymak klimanıza yılda 2 kez bakım yaptırın

Bakım her zaman için daha iyi performans adına önemlidir. Bakımların ihmal edilmesi sadece sarfiyatın yaşanılmasına sebep olmaz. Aynı zamanda arızalı parçalar tespit edilemeyeceğinden aniden yaşanılan arızalara da sebep olabilir. Bir anda Baymak klima ile sorun yaşarsınız. En önemlisi de ortama sağlıklı hava göndermek yerine daha kötü hava gönderimi yaparak sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bu açıdan da bakımları önemseyin ve yılda 2 kez olmak koşulu ile mutlaka işi uzmanına yaptırın.