Isıtmada Doğalgaz mı Klima mı

Kombi Servisi ve Daha Fazlası
  1. Kombi ısıtmayı daire ya da iş yerindeki tüm odalara sağlar. Klima ise yalnızca bulunduğu odayı ısıtabilir ya da soğutabilir.
  2. Doğalgazlı bir kombi sıcak su alımına yardımcı olur. Klima ise sıcak su sağlamaz. Klima ile ısınılan dairelerde kullanıcılar ekstradan sıcak su cihazı da kullanmak durumunda kalır.
  3. Bir daireyi ya da iş yerini ısıtmada tek bir doğalgazlı kombi yeterli olurken klima yetersiz kalır.
  4. Doğalgazlı kombinin verimliliği yüksek olursa daha iyi sonuç alınır. Klimada ise kapasite önemlidir. Kapasite odanın metrekaresine göre tercih edilmelidir. Yanlış tercih iyi sonuç alınmamasına neden olabilir
  5. Doğalgazlı cihazlarda 1 kw enerji kullanımı sonrasında elde edilen ısı enerjisi 0,85 kw dır. İnverter Heat Pump sistem klimalarda 4 kw ısı enerjisi elde etmek için sadece 1 kw elektrik enerjisi tüketmektedir.

Mantıken doğalgaz daha pahalı olduğu için aklınızda doğalgaz daha pahalıdır ya da doğalgazlı cihaz daha pahalıdır gibi gelebilir. Fakat burada düşünmeniz gereken doğalgazın pahalı olması değil aldığınız sonuca kullandığınız cihazın değip değmemesidir. Doğalgazlı kombi kullanarak her zaman tüm odalarınızı ısıtabilir bir de sıcak su elde edebilirsiniz. Ancak klima sadece ısıtma ve soğutmayı monteli durumda olduğu oda için sağlar. Bu da diğer odaların ısınmaması yani ekstra bir cihaz daha kullanılması demektir. Bu göz önünde bulundurulunca neden doğalgazlı cihazların klimalara oranla daha ucuz olduğu da ortaya çıkacaktır.

Doğalgazlı soba mı yoksa klima ile ısıtma mı daha ucuz diye soracak olursanız da kullandığınız klima İnverter Heat Pump olduğu sürece kesinlikle klimadır diyebiliriz.