Dış Ünitesiz Klima Olur mu

Kombi Servisi ve Daha Fazlası

Dış ünite genelde daire ya da iş yerinde balkon yer alırsa balkona monte edilir. Direk zemine monte edildiği gibi zemin üzerinde duvara da asılabilmektedir. Bu durumu uzman teknisyen belirler ve sizlere de uyar ise montajını yapar. Balkon olmayan yerlerde ise dış ünitenin yeri genelde iç ünite ile arasında belirli mesafe olacak şekilde ayarlanır ve camdan dışarı duvara yapılır. Yalnız iç ünite montajı değil de dış ünite montajı çoğu zaman sorun yaratabilmektedir. Neden mi?

Dış ünite çoğu binanın görüntüsünü bozmaktadır. Özellikle de residence gibi yerlere bakıldığında dış ortam görüntüsünü bozduğu gerekçesi ile klimaların dış ünitelerinin olmadığını görebilmekteyiz. Balkon olur ise ve uygun görülür ise zaten montajı yapılır. Fakat uygun bir ortam bulunulamazsa eğer kullanıcı mecburen klima kullanmamak zorunda kalabilir.

Bu durumu düşünen yetkililer tarafından dış ünitesiz klima üretimi yapılmıştır.

Dış Ünitesiz Klima Olur mu?

Olur… Yukarıda bahsedilen düşünce ile dış ünitesiz klima üretilerek kullanıcı huzuruna sunulmuştur. Fakat kullanıcı aklında bu konuda birçok soru işareti kalmaktadır. Bunlardan biri de dış ünitesiz klimanın iç ünitede oluşturduğu buharı nasıl gönderdiğidir…

Dış Ünitesiz Klimanın Özellikleri Nelerdir?

  1. Dış ünitesiz klimalarda tek bir ünite olur o da iç ünitedir.
  2. Drenaj bağlantısı olmaz.
  3. Drenaj suyunu yoğuşturmaktadır ve kondenzasyon havası ile dışarı yollamaktadır.
  4. Özel tasarımı ile tarihi binalarda, otellerde, residence lerde, dış ünite montajının yapılamadığı her yerde kullanılabilir.
  5. Dış ünitesiz monoblok klimalar mobil klimalara göre daha az yer kaplar.
  6. Montajı basittir.
  7. Dış ortama bakan duvara veya cama 15 cm kadar iki yatay baca açılır. Buraya montajı yapılır. Bu iki baca klimanın kondenzasyon havasını dışarı rahat bir şekilde göndermesine yardımcı olur.
  8. Dış ünitesiz klimanın dış yüzeyinin dış ortama açık olması gerekir, açık alana da bırakılabilir.
  9. Petek şeklinde cam altına, split klima şeklinde tavana da montajı yapılabilir.