Baymak Klima Kumanda Kullanımı

Kombi Servisi ve Daha Fazlası

Baymak klima kullanımında kumanda üzerindeki işaretlerin anlamları, yapılan ayarlama, mod değişikliği genelde kullanıcılar tarafından merak edilir. Baymak Klima Kumanda Kullanımı hakkında detaylı bilgilere ulaşmak adına hazırladığımız bu metni inceleyebilirsiniz. Görsel olarak da Baymak klima kumandasının kullanım şekli ve işaretlerin anlamları belirtilmiştir. Bilgi için bu metni okumanız yararınıza olacaktır.

Baymak Klima Kumanda Kullanımı

Baymak Klima Uzaktan Kumanda Kapağı Kapalı İken

ON/OFF

Baymak klimanın açılıp kapanmasına yardımcı olur. Açık konumda iken bastığınızda klima kapanır. Kapalı konumda iken bastığınızda klima açılır.

SPEED

Fan hızının ayarlanmasına yardımcı olur.

DÜŞÜK (LOW), ORTA (MID)İ YÜKSEK (HIGH) OTOMATİK (AUTO)

ve

16° ve 32° arasındaki sıcaklığın ayarlanmasını sağlayan butonlardır. ▲ butonuna basıldığında sıcaklık değeri 0,5° artar. ▼ butonuna basıldığında ise 0,5° azalır. Ayarlamanın hızlı bir şekilde yapılmasını isterseniz eğer bu butonlara basılı tutmanız yeterlidir.

COOL

Bu düğmeye bastığınızda soğutma modunu açmış olursunuz.

HEAT

Bu düğmeye bastığınızda ısıtma modunu açmış olursunuz.

SWİNG↕ ve SWİNG↔

 Bu butonlar ile kanatçıkların yukarı-aşağı ve sağ-sol salınımlarının aktif olması ya da iptal edilmesi işlemi yapılabilmektedir.

Baymak Klima Uzaktan Kumanda Kapağı Açık İken

ON-OFF

Baymak klimanın açılıp kapanmasına yardımcı olan butondur. Kapalı durumda iken basıldığında klima açılır. Açık iken basıldığında klima kapanır.

MODE

Farklı operasyon modlarının seçilmesine yardımcı olur. Butona her basıldığında modlar değişir. LCD ekranda modlar belirir. Hangi modda çalıştırmak isterseniz bunu belirlemeye yardımcı olur.

OTOMATİK (AUTO), SOĞUTMA (COOL), NEM ALMA (DRY), ISITMA (HEAT), HAVA SİRKÜLASYONU (FAN)

SPEED

Fan hızının belirlenmesine yardımcı olur.

DÜŞÜK (LOW), ORTA (MID), YÜKSEK (HIGH), OTOMATİK (AUTO)

TURBO

Bu düğmeye bastığınızda LCD ekranda TURBO sembolü belirir. TURBO fonksiyonunda ısıtma ve soğutma modu aktif olabilir. Klima en yüksek ısıtma veya soğutma kapasitesine ulaşır. Ayrıca en yüksek fan hızında çalışma yapar. TURBO butonuna yeniden basıldığında iptal edilebilir. Bu buton AUTO, DRY veya FAN modunda kullanılmamalıdır.

SILENCE

Düğmeye basıldığında ekranda SILE sembolü belirir. Klima en düşük fan hızında çalışma yapar. En düşük fan hızı sağlandığında gece modu SLEEP ile beraber kullanılmalıdır.

TİMER

Programlama botonudur. Cihaz kapalı iken açılış zamanını açık iken kapanış zamanının belirlenmesine yardımcı olur.

Klima açılış zamanını ayarlamak için;

Klima kapalı konumda iken TIMER butonuna bastığınız zaman ekranda H ON sembolü belirir. Yukarı-Aşağı butonuna bastığınızda zamanlayıcı sayacı yarım saat aralıklar ile ayarlanabilir. Belirli bir saat aralığı seçtikten sonra TIMER düğmesine basmanız gerekir. Bu şekilde zamanlayıcı aralığı kaydedilir. Mesela saat 15:00 de zamanlayıcının saatini 3 saat olarak ayarlarsanız eğer saat 18:00 de klima açılacaktır.

Klima kapanış zamanını ayarlamak için;

Klima açık durumda iken TIMER butonuna bastığınız zaman ekranda H OFF sembolü belirir. Yukarı-Aşağı butonuna bastığınızda zamanlayıcı sayacı yarım saat aralıklar ile ayarlanabilir. TIMER düğmesine basarak da yaptığınız zamanlayıcı ayarını kaydedebilirsiniz. Mesela saat 09:00 da zamanlayıcı saatini 3 saat olarak ayarlarsanız klima 12:00 de kapanacaktır.

HEALTH

Bir kez basmanız durumunda ekranda HEALTH sembolü görünür. Klima ionizer özelliği aktif olmuş olur. Cihaz ortama negatif iyon yaymaya başlar. İyonlar; hava kalitesinin yükselmesini, ferah aynı zamanda temiz bir hava algılanmasını sağlar. Butona yeniden basıldığında fonksiyon iptal edilmiş olur.

SLEEP

Uyku modudur. Bu özelliği AUTO, COOLİNG, HEATİNG ve DRY modunda kullanabilirsiniz.

Cihaz soğutma modunda iken uyku modu aktif oldu ise;

Ayarlanan sıcaklık değeri 1 saat sonrasında otomatik olarak 1° kadar yükselir. Sonraki ikinci 1 saat zaman sonrasında sıcaklık değeri yine otomatik olarak 1° daha yükselir. Ardından geçen 5 saat sonunda ısı 1° kadar düşer. 3 saat kadar bu sıcaklıkta çalışmaya devam ettikten sonra 10 saatin sonunda uyku modu tamamlanır. Bu sürecin ardından cihaz otomatik olarak kapanır.

Cihaz ısıtma modunda iken uyku modu aktif oldu ise;

Ayarlanan sıcaklık değeri 1 saat sonra otomatik olarak 1° kadar düşer. Sonraki ikinci 1 saat zaman sonrasında yeniden otomatik olarak 1° kadar düşer. Sonrasında geçecek 5 saat sonunda 1° kadar artar. 3 saat bu sıcaklıkta çalışmaya devam ettikten sonra 10 saatin sonunda uyku modu tamamlanır. Bu sürecin ardından cihaz otomatik olarak kapanır.

Uyku kodunu iptal etmek için;

SLEEP, MODE ya da ON/OFF butonuna basabilirsiniz. Uyku modunun gün içinde normal çalışma sırasında ayarlanması durumunda ısıtma ve soğutma kapasitesi düşeceğinden gece uykuya yatmadan önce ayarlanması önerilir.

İFEEL

bu botuna basıldığında ekranda İFELL sembolü ile ROOM sembolü belirir. Bu buton hissetme fonksiyonudur. Hissetme fonksiyonu aktif olduğu zaman ekranda oda sıcaklığı belirir. Hissetme fonksiyonu iptal edildiği zaman da ekranda set edilen sıcaklık değeri belirir. İç ünite 10 dakika boyunca kumandadan sinyal alamazsa otomatik olarak İFELL modundan çıkar ve klima iç hava sensörünün hissettiği sıcaklığa göre çalışma yapar.

DISPLAY

Klima üstünde yer alan dijital göstergenin aktif ya da pasif hale getirilmesi işlemlerini DISPLAY tuşunu kullanarak yapabilirsiniz. Cihaz üzerindeki ışıklardan özellikle de rahatsız olan kişiler için düşünülerek mevcut olan bir konumdur.

İCLEAN

Bu butona bastığınız zaman hava kanatçıkları hareketlenir ve klima en fazla 30 dakika sürecek olan temizleme fonksiyonuna geçer. Fonksiyonun amacı evaporatör üzerinde biriken tozları temizlemektir. Ayrıca evaporatör içinde kalan suyu kurutmaktır. Temizleme fonksiyonundan çıkmak için butona yeniden basmalı sonrasında ON/OFF butonuna basarak cihazı açmalısınız. Temizleme işlemi sonrasında ekranda beliren İCLEAN sembolü kaybolacaktır.

İfavor

Favori kullanım koşullarında çalıştırmak adına mevcut olan kısa yol tuşudur. Bu özellik sayesinde klima kullanıcısı istenen çalışma modunu, set edilen sıcaklığı, fan hızını, hava kanatçıklarının pozisyonunu ayarlayabilir. Belirtilen ayarların yapılmasından sonra İfavor tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun, ekranda sembol 3 kez yanıp sönecektir. Bu şekilde ayarları kaydetmiş olacaksınız.

Anti-F

Klimanın özel kurutma, anti-küf fonksiyonunu aktif ya da pasif hale getirebilme özelliğindedir. Fonksiyon klimanın soğutma, nem alma, otomatik çalışma modlarının kullanılmasından sonra aktif olmalıdır. Fonksiyon açıkken klima kapanmadan önce 3 dakika süre ile düşük fan hızında ısıtma veya fan modunda çalışır durumda iken evaporatörünü kurutma özelliğindedir. Bu sayede evaporatör kuru kalır, küf oluşmaz küf sonucunda oluşabilecek kötü kokular da önlenmiş olur.

SPOT SWİNG

Bu buton ile yatay hava kanatçıkları otomatik olarak hareket eder. İsteğe göre de 5 ayrı konumda sabitlenir.

ECO

Yalnızca soğutma modunda kullanılabilir. Klima soğutma modunda iken bu butona basıldığında ekonomik çalışma moduna geçer. Düşük yakıt tüketimi yapılır ve tasarruf yaşanır. Eco modundan çıkmak için butona yeniden basabilir veya 8 saat bekleyebilirsiniz. 8 saat bekleme sonrasında cihaz otomatik olarak kapanır ve ECO modundan çıkılır.