Brötje Novadens Premix Hata Kodları

Kombi Servisi ve Daha Fazlası

Önemli Bilgi: Baymak Brötje Novadens Premix Hata Kodları ve arızalarının sebepleri ile birlikte çözüm seçenekleri makalemizde açıklanmıştır.
 

 • E01 Hata Kodu Nedir?

Ateşleme sisteminde arıza durumu olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda önce dairenizdeki gazı kontrol etmeniz gerekir. Gaz vanalarının kapalı durumda olması nedeni ile ateşleme sorunu yaşanıyor olabilir. Gaz vanaları kapalı ise açın. Sonrasında da düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapın. Cihazı 3 kez resetleyin. Sonuç değişmiyorsa mutlaka servisi arayarak yardım isteyin. Bu sorunda; anakartta, gaz valfinde, ateşleme ve iyonizasyon elektrotlarında sorun olabilmektedir. Net tespit ve yardım için servisi aramalısınız.

 • E02 Hata Kodu Nedir?

Hatalı alev anlamına gelir. Bu sorunda daire içinde gaz olmasına karşın cihaz alevi algılamaz ve yanma oluşumu da olmaz. İyonizasyon ve anakart sorununun yanı sıra prosestat arızası da olabilir. Tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına servisi aramanız gerekir.

 • E03 Hata Kodu Nedir?

Genelde sık yaşanan sorunlardan biridir. Aşırı ısınma sorunu olarak bilinir. Limit termostat aşırı sıcaklık sebebi ile devreye girerek cihazı kilitler ve çalışmasını durdurur. Bu durumda önce kalorifer vanalarını kontrol ederek açık olduğundan emin olun. En az 3 petek vanası açık olsun. Petek vanaları açık ise cihaza reset atmanız gerekir. Resetleme sonrasında da sorunun devam ettiğini görürseniz eğer servis çağırmalısınız. Bu arıza durumunun muhtemel sebepleri; ana eşanjördeki kireçlenme, üç yollu vananın konum değiştirmesi, üç yollu vananın ortada kalması, kalorifer filtresinin tıkanması ve pompanın sıkışmasıdır. Servis çağırdığınızda net tespit yapılarak sorun çözümlenecektir.

 • E05 Hata Kodu Nedir?

Fan geri besleme problemidir. Bu sorunda fan arızası ile karşılaşırız. Yalnız sorun sadece fanda da olmaz. Anakart arızası da olabilir. Servis yardımı alırsanız sorun çözümlenecektir.

 • E08 Hata Kodu Nedir?

Ateşleme devresi problemidir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • E09 Hata Kodu Nedir?

Gaz valfi geri besleme problemidir. Cihaza müdahaleniz söz konusu olmaz. Arızanın tespiti ve müdahalesi için mutlaka servis yardımı almalısınız.

 • E12 Hata Kodu Nedir?  

EEPROM yani yazılım sorunudur. Bu sorunda anakart arızası ile karşılaşılır. Sorunun giderilmesi adına mutlaka servis yardımı almalısınız. Anakarta yapılan müdahale sonrasında sorun düzelecektir.

 • E21 Hata Kodu Nedir?

Anakart arızasıdır. Cihaz bu arıza durumunda çalışma yapmaz. Anakarta yapılan müdahale neticesinde sorun düzelebilir. Bunun için de mutlaka servis yardımı almalısınız.

 • F13 Hata Kodu Nedir?  

Reset düğmesinin kilitlendiğini belirtir. Yani reset düğmesine resetleme işlemi için eğer uzun süre bastıysanız düğme kilitlenmiş takılı kalmıştır. Bu sebeple sorun yaşanır. Sorunun çözümü için cihazı şalterinden kapatıp yeniden açmalısınız.

 • F34 Hata Kodu Nedir?

Düşük gerilim problemidir. Daireye ve kombiye gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Bu sorunda voltajların düzelmesini bekleyin. Uzun süre bekleme ardından problemde düzelme olmazsa servisi arayınız. Muhtemelen anakartta sorun olabilir. Anakart arızasında sorun tamir ya da değişim işlemi ile çözümlenebilir. Yalnız her ihtimale karşı kombi regülatörü kullanmakta yarar vardır. Aksi durumda anakart yeniden arızalanabilir yani bu sorunu yeniden yaşayabilirsiniz.

 • F35 Hata Kodu Nedir?

Merkezi ısıtma sensör sorunudur. Yani kalorifer sensöründeki arızayı belirtir. Kalorifer sensörünün yanı sıra kablolarda kopma ya da kısa devre durumu da söz konusu olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.

 • F37 Hata Kodu Nedir?

Karşınıza sıklıkla çıkma ihtimali olan düşük su basınç sorunudur. Bu sorunla karşılaştığınız zaman cihaza su basmanız gerekmektedir. Su basma işlemi için doldurma musluğunu kullanmalısınız. Doldurma musluğu kombi altında monteli şekilde mavi ya da siyah plastik uçlu parçadır. Sola çevirdiğinizde su sesi gelir ve su dolumu başlar. Basınç değeri 1,5 olduğunda işlemi sonlandırın sorun da düzelecektir. Arıza kodu ekrandan silinmezse eğer cihaza reset atın. Sonuç aynı ise ya da işlemi başarılı bir şekilde yapamadıysanız servis yardımı alabilirsiniz.

 • F39 Hata Kodu Nedir?

Dış hava sensör problemidir. Prosestat arızası olarak da adlandırılabilir. Sorunun tespit edilerek çözümlenmesi adına servis ekiplerinden yardım almanız gerekmektedir.

 • F50 Hata Kodu Nedir?

Sıcak su boyler sensöründeki sorunu anlatan arıza kodudur. Arızanın hem tespiti hem de müdahalesi için mutlaka servis yardımı alın.

 • F51 Hata Kodu Nedir?

PT1000 sensör problemidir. Boyler sensör sorunu da denilebilir. Çözüm için servisi aramalısınız.

 • F52 Hata Kodu Nedir?

Sıcak su ntc arızasıdır. Bu sorunda sıcak su problemi yaşarsınız. Sensör arızasının yanı sıra kablolarda kopma ya da kısa devre de söz konusu olabileceğinden servis yardımı almalısınız.

 • F53 Hata Kodu Nedir?

Termal sigorta problemidir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramanızı öneririz.