Baymak Kombi Su Akıtıyor

Kombi Servisi ve Daha Fazlası

Kullanıcı Ne Yapmalı?

 1. Baymak kombi kullanıcısı önce suyun nereden geldiğine bakmalı… Su kombi içinden geliyorsa Kombi Servisi yardımı almalı, altındaki borulardan geliyor ise tesisatçıdan yardım almalıdır.
 2. Cihaza müdahalede bulunmamalı cihazı açarak suyun nereden geldiğine bakmamalıdır.
 3. Doldurma musluğu açık unutulmuş olabileceğinden doldurma musluğunu kontrol etmeli, açık kalmış ise kapatmalıdır. İyice sıktığından emin olmalıdır.
 4. Servis çağırdıktan sonra servis ekipleri gelene kadar su akıntısından kurtulmak adına kombi altında bulunan borulardan sağdan ikinci sıcak su borusu üzerindeki vanayı kapatabilirsiniz. Bu yalnız geçici bir çözümdür. Su akıntısı vanayı kapatmanızdan kısa bir süre sonra duracaktır.

Baymak kombilerde su akıntısı çok sık olmasa da karşımıza nadiren çıkan arıza durumlarındandır. Bu sorunda suyun nereden geldiği kadar neden su akıntısı sorunu olduğu da önemlidir. Baymak kombi basıncı yükseldiğinde de su akıtabilir, parçalarda sorun olduğunda da yine su akıntısı sorunu oluşabilir. Net tespit için mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

Baymak Kombi Su Akıtıyor ise Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

 • Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık kalmış olabilir

Doldurma musluğunu kontrol edin açık kalmışsa kapatın. Kırılma ya da arızalanma gibi durumlarında su akıntısı sorunu olabilir. Parça değişimi ile sorun çözümlenir.

 • Plaka eşanjörde sorun olabilir

Plaka eşanjör ikinci eşanjör olarak bilinen bir parçadır. Arıza durumunda genelde basınç yükselmesi ile kombide su akıtma sorunu yaşanabilir. Parça arızalı ise tamiri olmaz mutlaka değişimi yapılmalıdır.

 • Ana eşanjörde sorun olabilir

Ana eşanjör tüm Baymak kombilerde bulunan önemli bir parçadır. Zamanla kireçten delinme meydana gelebilir ya da farklı sorunlar sebebi ile arızalanabilir. Bu durumda parçanın değişimi gerekmektedir. Servis yardımı alınız.

 • Genleşme tankının havası azalmış olabilir ya da delinmiş olabilir

Bu durumda önce tankın havasına bakılır. Tankın havası azalmış ise hava basımı yapılır. Tankta delinme görülür ise değişimi yapılması gerekir.

 • Emniyet ventilinde sorun olabilir

Emniyet ventili arızalandı ise kendi kendine açılıyor olabilir. Bu sebeple de Baymak kombi içindeki suyu boşaltıyor olabilir. Bu durumda emniyet ventili değişimi yapılır ve sorun çözümlenir.

 • Hava prujörünün ağzı pislik ile dolmuş olabilir

Bu çok nadir karşımıza çıkan bir durumdur. Hava prujörü ile alakalı sorun olur ise yerinde tespit sonrasında sorun giderilir.

 • Pompa arızalı olabilir

Devir daim sağlama görevindeki pompada sorun olduğunda yine su akıntısı sorunu görülebilir. Pompa tamiri ya da değişimi ile sorun çözümlenebilir.

Su akıntısı sorunlarının çoğu emniyet ventilinden olur. Yalnız bu her zaman emniyet ventilinde sorun olduğu anlamına gelmez. Basınç yükselme problemleri nedeni ile Baymak kombilerde su akıntısı sorunu daha sık görülür. Eğer basınç yükselme durumu nedeni ile su akıtıyor ise önce basıncın neden yükseldiği bulunarak arıza onarımı yapılır.

Fakat basınç yükselme sorunu yok Baymak kombi direk su akıtıyor su akıttığı için de basınç düşüyor ise bu durumda Baymak kombi içinde delinen, kırılan ya da çatlayan parçalar vardır diyebiliriz. Net tespit ve soruna müdahale adına mutlaka servis yardımı alın.